Případy ve kterých se náš tým již angažoval
19. 6. 2020Situace mnohých investorů do dluhopisů není jednoduchá. Investovali mnohdy na základě doporučení zprostředkovatelů, zhodnocení bylo lákavé a byla jim přislíbena velká jistota návratnosti. Nyní je zjištěná skutečnost fatální… a bohužel může být i hůře. Dlužník s neobezřetností svého věřitele a jeho neznalostí nezřídka počítá a je na úpadek připraven!
Ne každý drobný investor je odborníkem na pohledávky. Ne každý drobný věřitel má finanční prostředky na placení služeb samostatného advokáta. Toto moc dobře mnozí emitenti dluhopisů ví a počítají s tím, že část jejich věřitelů se v insolvenčních řízeních ani nepřihlásí. Tak mohou z úpadku „vyváznout“ z jejich pohledu snadněji. Setkali jsme se i s pokusy dlužníků či jeho managementu zastupovat vlastní věřitele za účelem získání většiny při hlasování na schůzi věřitelů, pod příslibem „jednou jsme udělali chybu, podruhé vše napravíme“. Takto to bohužel nefunguje. Dlužník je dle našich zkušeností nejhorším režisérem svého příběhu. Jen tím, že se věřitelé sdruží a zajistí volbu nezávislých veřitelských orgánů, kvalitní osoby insolvenčního správce a vůbec dozoru nad celým řízením, můžeme dospět k alespoň nějaké návratnosti investic.
Základním zásadou je obrátit se na odborníky, kteří mají s insolvenčním oborem zkušenosti. Asi každý právník by měl umět vyplnit vaši přihlášku pohledávky. Řešení úpadku však takovým krokem nekončí! Je třeba zvolit věřitelský výbor, který nepůjde na ruku dlužníkovi, jeho zájmem musí být především co nejvyšší výtěžek pro všechny věřitele! Je třeba zvolit takového insolvenčního správce, který je zkušený a umí kvalitně dohledávat majetkovou podstatu dlužníka, který je ochotný řízení vést aktivně. Každý z věřitelů by tedy měl být účasten jejich první schůze a měl by být připraven na projednávaný program, měl by hlasovat. V praxi se setkáváme s jakousi rezignací drobných věřitelů, kteří nechtějí ztrácet čas a iluze a jednání soudu ani nenavštíví. Dlužník však je připraven a má mnohdy dostatečné prostředky nejen na kvalitní právní zastoupení ale i na aktivní účast v řízení jako takovém. Výsledkem pak může být, že buď otevřeně či skrytě dané řízení ovládne a „věci se dějí“ v jeho režii. My takový postup nazýváme pravým jménem – drobný věřitel je tak častokrát „okraden podruhé“. Ať naivně myšlený nebo chladnokrevně kalkulovaný postup dlužníka, který si například chce vést svůj reorganizační proces povětšinou končí nevalným výsledkem. A kdo na tom je bit nejvíc? Není to dlužník, je to věřitel! Co tedy dělat a jak se nenechat věřitelem „napálit“ podruhé? Jedinou možností je svěřit se odborníkům jako jsme my…